آیا شما یک کودک آسیب دیده در درون خود دارید ؟ هر کودکی در زندگی با چالش های عاطفی ای روبرو می شود که برای شکل گیری شخصیت او کلیدی است . کودک برای غلبه بر این چالش ها و دریافت احساس امنیت نیاز به حمایت عاطفی والدین و خانواده دارد . هر کدام از ما احساسات حل نشده ای از دوران کودکی خود داریم و به همین دلیل همه ما زخم هایی داریم که برای درمان آن ها باید به کودک درون خود توجه کنیم .
آسیب های ناشی از دوران کودکی تأثیر به سزایی در زندگی روزمره و تصمیمات آینده ما دارند و در بیشتر موارد شناخت این آسیب ها برای ما دشوار است و این مسئله را حیاتی تر می کند . برای مثال ، کسی که در حال حاضر از روابط معنادار دوری می کند احتمالاً در کودکی محیط خانه پر از دعوا و بحث های شدید بوده است .
ارتباط با کودک درون و بهبود زخم های کودکی در افزایش سلامت روان و جسم افراد ، بهبود عملکرد آن ها و داشتن روابط سالم به شدت مؤثر است . در ادامه با چیستی درمان کودک درون و راهکارهای بهبود زخم های کودکی آشنا می شوید .

 

درمان کودک درون چیست؟

کار بر روی کودک درون ، فرایند تماس ، درک ، در آغوش گرفتن و بهبود کودک درون شما است . کودک درون ، نمایانگر اولین خود اصیل شماست که وارد این جهان شده است و شامل ظرفیت شما برای تجربه شگفتی ، شادی ، معصومیت ، حساس بودن و پاسخگویی است .
متأسفانه ما در جامعه ای زندگی می کنیم که ما را مجبور به سرکوب کودک درون خود می کند . حقیقت این است که اگرچه بسیاری از بزرگسالان از نظر جسمی بزرگ شده اند اما از نظر عاطفی و روانشناختی رشد نکرده اند . به عبارت دیگر ، بسیاری از بزرگترها ، اصلاً بزرگسال نیستند . این مسئله باعث می شود اکثر مردم ده ها سال در حالت ترس ، خشم و آسیب های کودکانه خود گرفتار باشند .
وقتی صدای کودکی که درون ماست را انکار و خاموش می کنیم بار روانی ای که بر روی دوشمان است سنگین تر می شود . این بارهای روانی حل نشده باعث می شود مشکلاتی از قبیل بیماری های روحی ، بیماری های جسمی و مشکلات در رابطه را تجربه کنیم . در حقیقت ، می توان گفت عدم ارتباط آگاهانه با کودک درون خود ، یکی از دلایل عمده مشکلات جدی ای است که در جامعه امروز شاهد آن هستیم .

 

 

روش هایی برای درمان کودک درون

یادگیری کار کردن بر روی کودک درون ، به معنای کودک شدن مجدد نیست بلکه به این معنی است که با بخش کودک مانند خود ارتباط بگیرید . در واقع تفاوت بسیار زیادی میان کودکانه بودن و کودک مانند بودن وجود دارد .
کودکانه بودن به معنی رفتار کردن به شیوه ای نابالغ و ساده لوحانه است . از طرف دیگر کودک مانند بودن ، حالتی از پاکی و معصومیت است . همه ما توانایی تجربه معصومیت اصیلمان را داریم ، دوره ای در زندگی مان که در آن ، دنیا را با شگفتی و گشودگی می دیدیم .
برای از بین بردن احساساتی چون گناه ، شرم ، ترس ، نفرت ، نفرت از خود و خشم که با خود حمل می کنیم باید روش های شفای کودک درون را انجام دهیم. برای انجام این کار ، باید اعتماد کودک درونی خود را از طریق عشق و پرورش به دست بیاوریم . در ادامه با چند راهکار در این زمینه آشنا می شوید .

 با کودک درون خود صحبت کنید . کودک درون خود را به رسمیت بشناسید و به او بگویید که در کنارش هستید . با او با احترام و مهربانی رفتار کنید . برخی از جملاتی که می توانید به او بگویید عبارتند از :

 • دوستت دارم
 • بهت گوش می کنم
 • متأسفم
 • متشکرم
 • می بخشمت

عادت کنید که با کودک درون خود صحبت کنید . همچنین می توانید با او تعامل داشته باشید و گفتگوهای خود را بنویسید . برای مثال می توانید در مورد ترس هایی که تجربه می کرده است از او سؤال کنید و بعد جواب را بنویسید . می توانید از نامه نوشتن هم استفاده کنید .

 

 به عکس های کودکی خود نگاه کنید . آلبوم های عکس های قدیمی را مرور کنید و کودکی خود را دوباره کشف کنید . بگذارید این تصویر در ذهنتان روشن شود زیرا این تصویر می تواند دائماً در طول فرایند شفای کودک درون به ذهنتان بیاید و به شما کمک کند . ممکن است حتی بخواهید عکس کودکی خود را در کنار تخت ، در کیف پول یا جایی در خانه بگذارید که دائماً حضور کودک درونتان را به شما یادآوری کند .

 کاری که دوست داشتید به عنوان یک کودک انجام دهید را دوباره دنبال کنید . بنشینید و به آنچه دوست داشتید در کودکی انجام دهید فکر کنید . شاید شما دوست داشتید از درختان بالا بروید ، با بلوک های اسباب بازی ، بازی کنید ، عروسک خرس را نوازش کنید یا فرنی گرم بخورید . برای انجام فعالیت هایی که در کودکی دوست داشتید وقت بگذارید .

در عین حال توجه داشته باشید که نیازهای خود را از نیازهای دیگران متمایز کنید و سعی نکنید نیازهایتان را به دیگران تحمیل کنید . برای مثال ، اگر می خواهید با فرزندتان بازی کنید بازی ای را انتخاب کنید که او دوست دارد اما وقتی می خواهید برای کودک درون خود وقت بگذارید بازی ای را انجام دهید که خودتان دوست دارید .

از طریق ارتباط گرفتن با کودک درون ، افراد بخش هایی از خودشان را کشف خواهند کرد که هرگز نمی دانسته اند این بخش ها وجود دارند . این کشفیات واقعاً زندگی آن ها را تغییر می دهد . بسیار مهم است که این زمان بازی را داشته باشید و اگر خجالت می کشید یا فکر می کنید که این کار احمقانه است این احساسات را کشف کنید.  این مسئله کاملاً طبیعی است که در ابتدا احساس کنید این کار احمقانه است اما مهم است که ذهنتان را باز نگه دارید .

 

راهکار نهایی : سفر درونی

یکی از قدرتمندترین راه های ارتباط مجدد با کودک درون خود برای بهبود آسیب های دوران کودکی و درمان کودک درون ، انجام یک سفر درونی است . برای این سفر درونی می توان از دو روش استفاده کرد . سفر از طریق مدیتیشن (Meditation) و از طریق تصویرسازی .
برای انجام این کار ، لازم است ابتدا با انجام گام های قبلی ، اعتماد کودک درون خود را به دست آورده باشید . به محض اینکه ارتباط قوی ای با کودک درون خود برقرار کردید می توانید از او بپرسید چه شرایطی در کودکی باعث شد که در حال حاضر با مشکلاتی در زندگی تان روبرو شوید .

 

 نحوه انجام مدیتیشن :

ارتباط با کودک درون از طریق مدیتیشن یک فعالیت منفعلانه است . به سادگی نفس عمیق بکشید ، بدنتان را شل کنید ، به خودتان اجازه بدهید که شاهد افکارتان باشید و سپس از خودتان سؤال کنید . برای مثال ، می توانید بپرسید : کودک درون عزیز ، اولین باری که من در زندگی ام ، ضربه روحی را تجربه کردم چه زمانی بود ؟
به خودتان اجازه دهید شاهد افکاری باشید که به ذهنتان می آیند . کودک درون شما ممکن است پاسخ بدهد یا ندهد . به یاد داشته باشید که صبور ، علاقه مند و پذیرا باشید . اگر کودک درونتان نمی خواهد جواب بدهد او را در آغوش بگیرید . مهم است کودک درونتان احساس امنیت و آمادگی داشته باشد به خصوص اگر او بخواهد درمورد تجاربی مثل کودک آزاری که پیامدهای بسیار مخربی دارد صحبت کند.
اگر چیز مهمی به ذهنتان نیاید ، ممکن است دوست داشته باشید هر از چند گاه ، سؤال خود را تکرار کنید . این فرایند می تواند از دو دقیقه تا یک ساعت و بیشتر طول بکشد .

 

 نحوه انجام سفر تصویرسازی :

یک روش فعال تر برای برقراری ارتباط با کودک درون و آسیب های گذشته زندگی ، تصویرسازی است . برای این کار باید مکانی امن را فراهم کنید . به این شکل که یک باغ زیبا یا هر مکانی که در آن احساس امنیت و توانمندی دارید تجسم کنید . پس از ورود به این مکان امن ، می توانید از کودک درون خود دعوت کنید تا با شما صحبت کند . سپس گام های زیر را انجام دهید .

 • آرام باشید . چشمان خود را ببندید و نفس عمیق بکشید .
 • تصور کنید که از یک پلکان پایین می روید .
 • در انتهای پلکان ، مکان امن قرار دارد . در این مکان احساس قدرت ، امنیت و حمایت می کنید .
 • کمی در این محل وقت بگذرانید. در آن غرق شوید . شبیه به چیست ؟ چه بویی می دهد و چه صداهایی در آنجاست ؟
 • بعد از اینکه خود را با مکان امن آشنا کردید ، تصور کنید خود کودکتان را وارد مکان امن کرده اید شاید از طریق در یا از طریق یک آبشار .
 • خود کودکتان را در آغوش بگیرید و کاری کنید که احساس کند در خانه اش است .
 • وقتی آماده شدید از کودک درونتان سؤال کنید مثلاً بپرسید اولین بار چه زمانی احساس غم یا ترس کردم ؟ ممکن است دوست داشته باشید این سؤالات را با واژگان کودکانه بپرسید .
 • منتظر پاسخ او بمانید .
 • اطمینان حاصل کنید که او را در آغوش گرفته اید ، از او تشکر کنید و بگویید چقدر او برایتان ارزشمند است .
 • با او خداحافظی کنید .

این گام ها ، بسیار مقدماتی هستند ولی طرح کلی چگونگی تصویرسازی برای ارتباط با کودک درون را نشان می دهد .

 

لازم به ذکر است ما در کودکی ، جهان را بسیار متفاوت از بزرگسالان درک می کردیم . به همین دلیل ، بسیاری از چیزهایی که اکنون تصور می کنیم هرگز به ما در کودکی آسیب نمی رساندند توانسته اند زخم های عمیقی در ما به جای بگذارند .بنابراین مهم است هرگز پیش فرضی درمورد کودک درونمان نداشته باشیم .

از طریق ارتباط گرفتن با کودک درون و انجام روش های شفای کودک درون ، می توانید یاد بگیرید اندوهگین شوید، شفا پیدا کنید و ضربه های روحی ای که به شما آسیب زده اند را حل کنید . این کار باعث آزادی شما می شود و به شما اجازه می دهد که در بزرگسالی حقیقی ، زندگی همراه با تعادل عاطفی و سلامت روان را تجربه کنید .